décembre 10, 2023

Kardeche TV

La voix de l'independance – Özgurlügün sesi

Dr Ibrahim PAZAN & Sayin Osman Selaheddin OSMANOGLU

2 min read

Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu

33. Osmanlı padişahı Sultan Beşinci Murad Han’ın torununun oğlu Şehzade Ali Vâsıb Efendi ile 35. Padişah Sultan Mehmed Reşad Han’ın torunu Emine Mukbile Sultan’ın oğludur. 1940 yılında Mısır’ın İskenderiye şehrinde doğdu.

Babası Şehzade Ali Vâsıb Efendi, (doğ. 13 Ekim 1903, Çırağan Sarayı, İstanbul – öl. 9 Aralık 1983, İskenderiye, Mısır). Sultan Beşinci Murad Han’ın torunu Şehzade Ahmed Nihad Efendi’nin oğludur. Şehzade Ali Vâsıb Efendi Galatasaray Lisesi’nde (Mekteb-i Sultani) ve Harp Okulu’nda (Harbiye Mektebi) okudu. Piyade üsteğmeni rütbesinde iken saltanatın lağvı ve hanedan üyelerinin 1924’te sürgüne gönderilmesi üzerine ailesiyle birlikte yurtdışına çıktı. Hepsi Sirkeci’den Budapeşte’ye gittiler. Budapeşte’de bir süre kaldılar. Viyana’ya uğradılar, oradan da Fransa’nın Nice kentine gittiler. Orada 11 yıl yaşadılar. 1931’de Sultan Mehmed Reşad Han’ın torunu Emine Mukbile Sultan’la evlendi. Aile 1935’te İskenderiye’ye taşındı. 1977 yılında Şehzade Mehmed Abdülaziz Efendi’nin vefatıyla Hanedan Reisi oldu. 1983 yılında İskenderiye’de vefat etti. İskenderiye’ye defnedilen cenazesi Mayıs 2007’de oğlu Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu’nun girişimiyle Türkiye’ye nakledilerek Eyüp’teki Sultan Reşad Türbesi’nin bahçesine defnedildi.

Şehzade Ali Vâsıb Efendi’nin kendi el yazısıyla kaleme aldığı hatıraları “Bir Şehzadenin Hatıratı – Vatan ve Menfada Gördüklerim ve İşittiklerim” ismiyle oğlu tarafından kitaplaştırılarak yayımlandı.

Osman Selaheddin Osmanoğlu İskenderiye’deki İngiliz okulu Victoria College’da okudu. Orada Türkçenin yanında İngilizce, Fransızca ve Arapça öğrendi. 18 yaşına kadar Mısır’da yaşadı. Liseyi bitirdikten sonra yüksek tahsili için İngiltere’ye gitti. Orada finans ve muhasebe okudu. Kariyeri İngiltere’de geçti. Orada evlendi. Üçü erkek biri kız 4 çocuğu oldu. Oğullarından biri vefat etti. Halen hepsi evli olan 3 çocuğundan 9 torunu vardır. Çocukları Ayşe Gülnev Sultan, Orhan Murad Efendi ve Selim Süleyman Efendi ile bunların çocuklarının tamamı İngiltere’de yaşıyor.

Osman Selaheddin Osmanoğlu Hanedan’ın vatana dönüşü için 1974’de izin çıktığında 34 yaşında idi. İlk zamanlar İstanbul’a turist olarak gelip gitti. Daha sonra İngiltere’de emekli oldu ve Beylerbeyi Sarayı’nın yakınında ve babasının doğduğu Çırağan Sarayı manzaralı bir ev alarak İstanbul’a yerleşti.

18 Ocak 2021 tarihinde Osmanlı Hanedan reisi Dündar Efendi’nin vefatıyla Harun Efendi Hanedan Reisi, Osman Selaheddin Efendi Hanedan İkinci Reisi olmuştur.

Osmanlı hanedanı üye ve mensuplarından halen hayatta, 24 şehzade, 14 sultan ile sultan çocukları olan 18 sultanzade ve 13 hanımsultan bulunuyor. 6 şehzade, 2 sultan, 4 sultanzade ve 1 hanımsultan olmak üzere bu 69 üyenin 13’ünü Osman Selaheddin Osmanoğlu ailesi teşkil ediyor.